Добре дошли в официалния уебсайт
САША МИЛИВОЙЕВ
Саша Миливойев (сръбски: Saša Milivojev) е известен писател, поет, журналист и политически анализатор... Един от най-четените колумнисти в Сърбия, той е автор на пет книги и множество колонки, публикувани в различни ежедневни вестници. Той е автор на романа „Момчето от Жълтата къща“ и на политически речи. Неговите произведения са преведени на около двадесет езика по целия свят.
Миливойев е роден през 1986 г. в Зренянин (СФРЮ, Сърбия), където е развивал многобройните си таланти в Музикалната гимназия. Пял е в ораторията „Крал Давид“ от Артюр Онегер във Филхармоничния оркестър в Арад, Румъния. След десет години занимание с музика, Миливойев се насочва към Факултета по филология на Белградския университет, където е успешен студент по сръбски език и литература. Той е автор на четири стихосбирки: „Тайна зад въздишката“ (публикувана през 2006 г. от Народна Книга, Белград); „Първи път“ (публикувана през 2008 г. от Културно-просветна общност, Крушевац); „Когато светулката отлети“ (на сръбски, английски и арабски, Филип Вишнич, Белград, 2010); „Светска болка“ (на английски, сръбски и арабски), и романът „Момчето от Жълтата къща“. Той е един от авторите на книгата „Любовна рецепта“ (Културно-просветна общност, Крушевац, 2010). Носител е на множество награди, а неговите стихове са включени в няколко антологии на поезията, включително „Панонският гларус XIX“, „Рудничките извори XIX“, „Гарави сокак XIX“ и др. Като член на Асоциацията на поетите на Сърбия „Поезия СРБ“, получи наградата „Стихотворение на годината 2021“ за стихотворението „Болката на света“. Стиховете на Саша бяха публикувани в книгата „Завети 2012“ от Асоциацията на сръбските писатели в Швейцария.
От 2008 г. Миливойев работи като сътрудник в колонката „Погледи“ на вестник „Политика“, а от 2009 г. пише колонки за вестник „Правда“, като се занимава с аналитични и синтетични изследвания на новата и съвременна история на сръбския народ. Загрижен за темите на военните престъпления, Миливойев е похвален от мнозина, но също така критикуван от индивиди, които не споделят неговите политически възгледи и често го обвиняват в манипулиране на читателската аудитория и разпространение на „език на омразата“. Към 2009 г. текстовете на Миливойев са отпечатани в около 3 милиона копия в различни ежедневни вестници. Той беше един от най-четените колумнисти в Сърбия през 2008 и 2009 г. и жертва на различни политически манипулации. От сянката, той оказва влияние върху много важни политически решения. Идеите му се крадат от политици и тайни служби чрез SMS. Например, г-н Саша Миливойев е създател на идеята за политическа гладна стачка и професионален разрушител на рейтинги. Той се занимава с политическа драматургия както в литературата, така и в реалността.
Неговите поетични постижения са представени на белградската публика два пъти в Етнографския музей, в сътрудничество с известни сръбски артисти като: Исидора Белица, Ивана Жигон, Елена Жигон, Далиборка Стоишић, Ева Рас, Даниел Павловић, Жиза Стояновић, Злата Нуманагић, Бранка Веселиновић. Неговата поезия е рецитирана от известни актриси като Светлана Бойковић, Ружица Сокић, Даница Аћимац, Снежана Савич, Сузана Манчић и др. Чрез тяхното взаимно сътрудничество, този млад автор е получил подкрепа и от Олга Иванички, Здравко Шотра и Марко Новаковић. Журналистката и писателка Рада Саратлић говори публично за поезията на Саша в самото начало на неговата кариера, когато той беше протеже на театралния и литературен критик Йован Ћирилов. Журналистката Олга Стояновић написа рецензия за романа му „Момчето от Жълтата къща“, която беше публикувана в Литературния журнал на Асоциацията на сръбските писатели.
Той представи първите копия на стихосбирката „Когато светулката отлети“ на сръбски, английски и арабски на академика Владета Јеротић, белградския мюфтия Мохамед Јусуфспахић и Александър Вучић. Като поет и журналист, той е забелязан в дипломатически среди, като гост в посолства в Белград.
Първите копия на шокиращия роман „Момчето от Жълтата къща“ - бяха подарени през 2012 г. от автора Саша Миливойев на сръбски политици: на премиера и министъра на полицията Ивица Дачић; на президента на Сърбия Томислав Николић; също на Ненад Чанак, Миланка Карић, Оливер Дулић... Руският посланик в Сърбия Александър Конуцин, Елена Гускова, проф. д-р Раде Божовић и д-р Небойша Пайкић също получиха неговата книга. Легендарният генерал-полковник на Югославската народна армия Стеван Мирковић дойде да се срещне с младия автор на Калемегдан по повод предаването на романа. Саша Миливойев също даде копие на съдия от Белгийската прокуратура...
Въпреки че са отпечатани само 200 копия на разноските на автора, студент по литература, романът „Момчето от Жълтата къща“ беше широко разгласен по целия свят през 2012 г. Читателите и дипломатическите среди по целия свят бяха шокирани. Тимур Блохин и Јована Вукотић са най-важните журналисти, споменати в биографията на Саша Миливойев, защото той постигна световен медиен успех чрез тяхното сътрудничество. Интервюто му, дадено за ГЛАСЪТ НА РУСИЯ, беше преведено на английски, португалски, испански, арабски, немски, полски, руски, френски, сръбски, албански, турски, унгарски, македонски... и публикувано в бразилската преса, в Сомалия, на първата страница на вестниците в Торонто, след това в известни медии като: The Oslo Times; Украински Tелеграф; Армения днес; Радио и телевизия на Република Сръбска; Барометър (Киргизстан); Bota Sot (Албания), Глас Српске; Rajoni Press (Албанска информационна агенция); Украинска Фраза; Правда и Блиц (Сърбия); Gazeta Shqiptare, Срна (Информационна агенция на Република Сръбска); Lajme Shqip (Албания); Дал (Беларус), Красота и здраве (Сърбия); Press Online (БиХ); News Meeting (Турция); Franco da Rocca News; Ruskije Novosti... Интервюто беше публикувано на безброй интернет портали и вестници по целия свят и беше взето и от Ватикана. Папа Бенедикт XVI впоследствие говори пред света срещу трафика на човешки органи.
Той има поетични фенове по целия свят. Четящата публика в Кайро беше запозната с неговата поезия през май 2010 г. чрез книгата му „Когато светулката отлети“, докато присъстваше на различни литературни събития, където известни писатели говореха за него: Соха Заки, Мохамед Рафи и Алаа Ал Асвани (един от най-известните писатели в света, основател на опозиционното и политическо движение „Кифая“).
В Саудитска Арабия журналистите пишат за неговата любов към Бога; в египетски вестници (Ал Акхбар и Шашати) Саша Миливойев се споменава като писател на мистичен полет и медитация.
Той записва четири песни в студио, в сътрудничество с хеви-метъл групата „Алогија“, пеейки собствените си песни.
През 2015 г. Дубайският прес клуб туитва снимка на Саша Миливойев и текст на арабски, описващ го като „един от най-известните колумнисти в света“.
С книгата си със стихове на английски и арабски той пътува до Индия, Бахрейн, Непал, Обединените арабски емирства, Оман, Иран, Ливан, Йордания, Саудитска Арабия, Катар, Кувейт, Мароко, Египет, Турция, Чехия, България, Гърция, Италия, Пакистан, Кения, Танзания, Германия, Азербайджан, Казахстан, Словения, Словакия, Черна гора, Шри Ланка, Румъния, Унгария, Франция, Хърватия, БиХ, Етиопия, Малдивите...
През 2020 г. престижното египетско списание Horreyati публикува негово интервю на арабски език, както и стихотворението „Болката на света“. А един от най-важните и водещи ежедневни вестници в Египет, Al Dustour, публикува три негови стихотворения на арабски език, изданието беше отпечатано в половин милион копия.
През 2021 г. негово интервю беше публикувано под заглавие „Къде изчезна сръбският Байрон? Саша Миливойев ексклузивно от Дубай“ в колонката „Известни“ на ежедневника ALO (Alo.ba). Известната писателка Исидора Белица провъзгласи Миливойев за „сръбския Байрон“ още отдавна.
В броя от 31 януари 2021 г. сръбското списание Orange Star Magazine в Нидерландия публикува негова снимка на корицата и интервю под заглавие „Саша Миливойев - забранен, но все пак успешен!“
През октомври 2021 г. телевизионната звезда Сузана Манчић покани Саша Миливойев в нейното телевизионно шоу „Изборът на Сузана“. Програмата беше излъчена по няколко кабелни телевизионни канала в Сърбия и региона.
Той беше изтрит и забранен от Уикипедия на всички езици, никой не може да създаде статия под неговото име на който и да е език.
През 2022 г. неговата снимка, изрезка от вестник, интервюто, което авторът даде за ежедневника „Правда“ през 2009 г. относно романа „Момчето от Жълтата къща“, се появиха отново на портала Segodnya Today на Беларуската телевизия СБ.
През август 2023 г. авторът се появи в сутрешната програма на Информер телевизия в Сърбия и шокира зрителите с истории за Жълтата къща.
Саша Миливойев получи сертификат от Министерството на културата на Обединените арабски емирства като значим автор и разрешително за живот, Golden ID. От 2023 г. той е официално жител на Дубай.
Саша Миливойев е внук на сценичната, телевизионната и филмова актриса Даница Аћимац.
В резултат на това Саша Миливойев има големи проблеми с дискриминацията в сръбските медии, но е неоспоримо, че оставя неизгладим отпечатък със своето име и снимки, които са моментално разпознаваеми в Сърбия, а неговите публикувани заглавия се използват дори в кръстословици...
Преведено от робот
САША МИЛИВОЙЕВ: УИКИПЕДИЯ Е МРЕЖА ОТ ОМРАЗА И ЗЛО
www.sasamilivojev.com
Саша Миливойев © Всички права запазени