Vitajte na oficiálnej webovej stránke
SAŠA MILIVOJEV
Saša Milivojev (sr. Саша Миливојев) je slávny spisovateľ, básnik, novinár, stĺpkar a politický analytik... Jeden z najčítanejších publicistov v Srbsku, je autorom piatich kníh a mnohých stĺpčekov publikovaných v rôznych denníkoch. Je autorom románu „Chlapec zo Žltého domu“ a politických prejavov. Jeho diela boli preložené do približne dvadsiatich jazykov po celom svete.
Milivojev sa narodil v roku 1986 v Zrenjanine (SFRJ, Srbsko), kde rozvíjal svoje mnohé talenty v Hudobnom gymnáziu. Spieval v oratóriu „Kráľ Dávid“ od Arthura Honeggera v filharmonickom orchestri v Arade, Rumunsko. Po desiatich rokoch užívania si hudby sa Milivojev obrátil k Fakulte filológie Belehradskej univerzity, kde je úspešným študentom srbského jazyka a literatúry. Je autorom štyroch zbierok básní: „Tajomstvo za vzdychom“ (vydané v roku 2006 Narodnou knižnicou, Belehrad); „Prvýkrát“ (vydané v roku 2008 Kultúrno-vzdelávacou komunitou, Kruševac, 2008); „Keď svetluška odletí“ (v srbčine, angličtine a arabčine, Filip Višnjić, Belehrad, 2010); „Svetová bolesť“ (v angličtine, srbčine a arabčine), a románu s názvom „Chlapec zo žltého domu“. Je jedným z autorov knihy „Recept na lásku“ (Kultúrno-vzdelávacia komunita, Kruševac, 2010). Získal mnoho ocenení a jeho básne sú zaradené do viacerých antológií poézie, vrátane „Panónsky čajka XIX“, „Rudnička pramene XIX“, „Garavi Sokak XIX“, atď. Ako člen Združenia básnikov Srbska „Poézia SRB“, získal cenu „Báseň roka 2021“ za báseň „Svetová bolesť“. Verše Sašu boli publikované v knihe "Odkazy 2012" Združením srbských spisovateľov vo Švajčiarsku.
Od roku 2008 Milivojev pracuje ako prispievateľ do stĺpčeka „Pohľady“ denníka Politika a od roku 2009 píše stĺpčeky v denníku Pravda, kde sa venuje analytickému a syntetickému výskumu nedávnej a súčasnej histórie srbského národa. Zaoberajúc sa témami vojnových zločinov, Milivojev bol mnohými chválený, ale aj kritizovaný jednotlivcami, ktorí nezdieľajú jeho politické názory a často ho obviňovali z manipulácie s čitateľmi a šírenia „nenávistného prejavu“. Do roku 2009 boli Milovojevove texty vytlačené v približne 3 miliónoch kópií v rôznych denníkoch. V rokoch 2008 a 2009 bol jedným z najčítanejších publicistov v Srbsku a obeťou rôznych politických manipulácií. Zo zákulisia ovplyvňoval veľmi dôležité rozhodnutia politických lídrov. Jeho nápady sú kradnuté politikmi a tajnými službami cez SMS. Napríklad pán Saša Milivojev je tvorca myšlienky politického štrajku smädu a profesionálny deštruktor ratingu. Zaoberá sa politickou dramaturgiou, ako v literatúre, tak aj v realite.
Jeho básnické úspechy boli predstavené belehradskému publiku dvakrát, v Etnografickom múzeu, v spolupráci so známymi srbskými umelcami ako sú: Isidora Bjelica, Ivana Žigon, Jelena Žigon, Daliborka Stojšić, Eva Ras, Danijel Pavlović, Žiza Stojanović, Zlata Numanagić, Branka Veselinović. Jeho poéziu recitovali známe herečky Svetlana Bojković, Ruzica Sokić, Danica Aćimac, Snežana Savić, Suzana Mančić atď. Spoločnou spoluprácou tohto mladého autora podporili aj Olja Ivanjicki, Zdravko Šotra a Marko Novaković. Novinárka a spisovateľka Rada Saratlić verejne hovorila o poézii Sašu na začiatku jeho kariéry, keď bol chránencem divadelného kritika a literárneho kritika Jovana Ćirilova. Novinárka Olga Stojanović napísala recenziu na jeho román Chlapec zo žltého domu, ktorá bola publikovaná v Literárnom časopise Združenia srbských spisovateľov.
Prvé exempláre zbierky básní Keď svetluška odletí v srbčine, angličtine a arabčine odovzdal akademik Vladeta Jerotić, belehradský mufti Mohamed Jusufspahić a Aleksandar Vučić. Ako básnik a novinár sa pohyboval v diplomatických kruhoch, ako hosť na veľvyslanectvách v Belehrade.
Prvé exempláre šokujúceho románu „Chlapec zo žltého domu“ autor Saša Milivojev daroval v roku 2012 srbským politikom: premiérovi a ministrovi polície Ivicovi Dačićovi; prezidentovi Srbska Tomislavovi Nikolićovi; tiež Nenadovi Čanakovi, Milanke Karić, Oliverovi Dulićovi... Ruskému veľvyslancovi v Srbsku Alexandru Konuzinovi, Jelene Guskovej, prof. PhD Rade Božović a PhD Nebojsa Pajkićovi, tiež daroval svoju knihu. Legendárny generálporučík Juhoslovanskej ľudovej armády Stevan Mirković sa stretol s mladým autorom na Kalemegdane pri príležitosti odovzdania románu. Saša Milivojev tiež daroval exemplár sudcovi Belgickej prokuratúry...
Aj keď bolo vytlačených iba 200 exemplárov na náklady autora, študenta literatúry, román "Chlapec zo žltého domu" bol široko reportovaný po celom svete v roku 2012. Čitatelia a diplomatické kruhy po celom svete boli šokovaní. Timur Blohin a Jovana Vukotić sú najdôležitejšími novinármi spomínanými v biografii Sašu Milivojeva, pretože prostredníctvom ich spolupráce dosiahol celosvetový mediálny úspech. Jeho rozhovor pre HLAS RUSKA bol preložený do angličtiny, portugalčiny, španielčiny, arabčiny, nemčiny, poľštiny, ruštiny, francúzštiny, srbčiny, albánčiny, turečtiny, maďarčiny, macedónčiny... a publikovaný v brazílskej tlači, v Somálsku, na titulnej stránke Torontských Novín, potom v prominentných médiách ako: The Oslo Times; Ukrajinský Telegraf; Armenia Today; Rádio televízia Republiky Srbskej; Barometer (Kirgizsko); Bota Sot (Albánsko), Glas Srpske; Rajoni Press (Albánska informačná agentúra); Ukrajinská Fráza; Pravda a Blic (Srbsko); Gazeta Shqiptare, Srna (Informačná agentúra Republiky Srbskej); Lajme Shqip (Albánsko); Dal (Bielorusko), Krása a zdravie (Srbsko); Press Online (BiH); News Meeting (Turecko); Franco da Rocca News; Ruskije Novosti... Rozhovor bol publikovaný na nespočetných internetových portáloch a v novinách po celom svete a tiež ho prevzal Vatikán. Pápež Benedikt XVI. následne hovoril k svetu proti obchodovaniu s ľudskými orgánmi.
Má svojich poetických fanúšikov po celom svete. Kairoská čítajúca verejnosť bola oboznámená s jeho poéziou v máji 2010 prostredníctvom jeho knihy „Keď svetluška odletí“, zatiaľ čo sa zúčastňoval rôznych literárnych stretnutí, kde o ňom hovorili slávni spisovatelia: Soha Zaky, Mohamed Rafie a Alaa Al Aswany (jeden z najslávnejších spisovateľov na svete, zakladateľ opozičného a politického hnutia „Kifaya“).
V Saudskej Arábii píšu novinári o jeho láske k Bohu; v egyptských novinách (Al Akhbar a Shashati) je Saša Milivojev spomínaný ako spisovateľ mystického letu a meditácie.
Nahral štyri piesne v štúdiu, v spolupráci s heavy-metalovou skupinou „Alogija“, spieval svoje vlastné piesne.
V roku 2015 Dubajský tlačový klub tweetoval fotografiu Sašu Milivojeva a text v arabčine, ktorý ho označil za „jedného z najvýznamnejších publicistov na svete“.
S jeho knihou poézie v angličtine a arabčine cestoval do Indie, Bahrajnu, Nepálu, Spojených arabských emirátov, Ománu, Iránu, Libanonu, Jordánska, Saudskej Arábie, Kataru, Kuvajtu, Maroka, Egypta, Turecka, Českej republiky, Bulharska, Grécka, Talianska, Pakistanu, Kene, Tanzánie, Nemecka, Azerbajdžanu, Kazachstanu, Slovinska, Slovenska, Čiernej Hory, Srí Lanky, Rumunska, Maďarska, Francúzska, Chorvátska, BiH, Etiópie, Maldív...
V roku 2020 publikoval renomovaný egyptský časopis Horreyati jeho rozhovor v arabčine a tiež báseň Svetová bolesť. A jeden z najvýznamnejších a najvplyvnejších denníkov v Egypte, Al Dustour, publikoval tri jeho básne v arabčine, vydanie bolo vytlačené v pol milióne exemplárov.
V roku 2021 bol jeho rozhovor publikovaný pod názvom „Kde zmizol srbský Byron? Saša Milivojev exkluzívne z Dubaja“ v stĺpčeku „Slávni“ denníka ALO (Alo.ba). Slávna spisovateľka Isidora Bjelica už dávno vyhlásila Milivojeva za „srbského Byrona“.
V čísle z 31. januára 2021 srbský časopis Orange Star v Holandsku publikoval jeho fotografiu na obálke a rozhovor pod názvom „Saša Milivojev - Zakázaný, ale stále úspešný!“
V októbri 2021 televízna hviezda Suzana Mančić hostila Sašu Milivojeva vo svojej televíznej relácii Suzanin izbor. Program bol vysielaný na niekoľkých káblových televíznych kanáloch v Srbsku a regióne.
Bol odstránený a zakázaný z Wikipédie vo všetkých jazykoch, nikto nemôže vytvoriť článok pod jeho menom v žiadnom jazyku.
V roku 2022 sa na portáli Segodnya Today bieloruskej televízie SB objavila opäť jeho fotografia, novinový ústrižok, rozhovor, ktorý autor dal denníku Pravda v roku 2009 o románe Chlapec zo žltého domu.
V auguste 2023 sa autor objavil v rannom programe Informer televízie v Srbsku a šokoval divákov príbehmi o Žltom dome.
Saša Milivojev získal certifikát od Ministerstva kultúry Spojených arabských emirátov ako významný autor a doživotné povolenie na pobyt, Zlatý ID. Od roku 2023 je oficiálne rezidentom Dubaja.
Saša Milivojev je vnukom divadelnej, televíznej a filmovej herečky Danice Aćimac.
Ako dôsledok mal Saša Milivojev veľké problémy s diskrimináciou v srbských médiách, ale je nepopierateľné, že zanecháva nezmazateľnú stopu so svojím menom a fotografiami, ktoré sú okamžite rozpoznateľné v Srbsku, pričom jeho publikované tituly sú dokonca používané v krížovkách...
Preložené robotom
SAŠA MILIVOJEV - "CHLAPEC ZO ŽLTEHO DOMU: POZERAL SOM, AKO PILOU REŽU MŔTVOLU"
SAŠA MILIVOJEV: WIKIPÉDIA JE SIEŤOU NENÁVISTI A ZLA
www.sasamilivojev.com
Saša Milivojev © Všetky práva vyhradené