Saša Milivojev közismert orosz származású szerb író, költő, újságíró és politikai elemző... 2008 óta a Politika napilap kolumnistája, de az újság „TV Revija” című mellékletében ugyancsak jelennek meg írásai. 2009 óta ír a Pravda újságnak. Munkáiban mélyrehatóan foglalkozik a szerbek múltjával. Legtöbbször a háborús bűnökkel foglalkozó jegyzeteiben hívta fel magára a közvélemény figyelmét. Sokan dicsérték, politikai ellenfelei viszont azt állították, hogy érvek és bizonyítékok nélkül tárja írásait az olvasók elé. Többször vádolták azzal, hogy műveiben megtéveszti az olvasókat és gyűlöletbeszédet szít. Költészetének a világ minden táján akad rajongója. A „When the Firefly is Gone” című könyvét 2010-ben mutatta be Kairóban. Egyiptomban különböző irodalmi összejövetelek vendége volt, ahol olyan híres írók méltatták munkásságát, mint Soha Zaky és Alaa Al Aswany (egyik legismertebb író a világon, a Kefaya ellenzéki politikai mozgalom alapítója). Szaúd-arábiai újságok az Isten iránti szeretetét emelik ki. Az egyiptomi lapok Saša Milivojevet „misztikus és meditáció irányultságú költőnek” nevezi. A „TV Revija”-nak exkluzív jelentette meg „Beszélgetés Allahhal” című versét.
Saša Milivojev
Fiú a Sárga házból
Könyvleírás és új részletek
Tartalma
nem ajánlott kiskorú és gyenge idegzetű olvasók számára...
A tanú vallomása
A „Fiú
a Sárga házból” az
egyik valaha is
megjelent legmegdöbbentőbb regény, önéletrajzi
vallomás,
A „Fiú a Sárga házból” több narratív szinten fedi fel jelen és közelmúlt összeesküvéseit, politikai zűrzavarait. Beszél az integrációról, egy szuverén állam területi integritásának és identitásának megőrzéséről. Bűnözésről, korrupcióról, a demokrácia álcája mögött meghurcolt politikai ellenfelek sorsáról, a terrorista stratégiákról és a dzsihád globális terjedéséről. Egyesíti az epikai, a lírai, az elbeszélő, a drámai és az újságírói stílust. Beszél a bombázásokról és a genetikai kód tönkretételéről. Baráti árulásokról, hazugságokról, bűnözőkről, szektákról, hamis személyazonossággal való visszaélésekről, pszichiátriai esetekről, kábítószerfüggésről, prostitúcióról, pedofíliáról, nekrofíliáról, az emberi lét legalantasabb részleteitől a legemelkedettebb művészetig. Gyűlöletről, szerelemről, a harag leküzdéséről, a békéről és megbékélésről, a mindent betöltő szeretetről és toleranciáról mesél a kivételesen tehetséges, művelt, elbűvölő fellépésű és angyali szépségű főhős…
A szerző saját költségén mindössze 200 példányban jelentette meg a „Fiú Sárga házból” című regényét, ennek ellenére 2012-ben nagy port kavart fel mind a hazai mind a külföldi politikai olvasói körökben. Sokakat megbotránkoztatott írása. Timur Blohin és Jovana Vukotic újságírók töltik be Saša Milivojev életében az egyik legjelentősebb szerepet, hiszen közreműködésükkel tett szert nemzetközi hírnévre, mikor interjút adott az „Oroszország Hangja” elnevezésű rádiónak. A felvett anyagot angol, portugál, spanyol, arab, német, lengyel, orosz, francia, szerb, olasz és albán nyelven is lefordították. Leközölte a brazil híradó, szomáliai címlapok, a torontoi újság, az Oslo Times, az ukrán Telegraph, az Armenia Today, a Boszniai Szerb Köztársaság RTV, a Barometar (Kirgizisztán), a Bota Sot (Albánia), a Szerbia Hangja, a Rajoni Press (albán hírügynökség), az ukrán Fraza, a Pravda és a Blic (Szerbia), Srna (a Boszniai Szerb Köztársaság hírügynöksége) a Lajme Shqip (Albánia) a Lepota i Zdravlje (Szerbia), Press Online (BiH) News Meeting (Törökország), Franco da Rocca News... Interjúi megjelentek több száz internetes portálon és újságban szerte a világon, így híre a Vatikánba is eljutott. Benedek pápa ennek alapján fordult a világ felé és hívta fel a figyelmet az illegális szervkereskedelemre.
Saša Milivojevet komoly diszkrimináció éri a szerb médiában, de tagadhatatlan, hogy mély és kitörölhetetlen nyomot hagy maga után. Neve, fényképei keresztrejtvények megoldásaként is megjelentek.
Fordította: Nagy Szabina
www.sasamilivojev.com
Saša Milivojev © Minden jog fenntartva